Jordánia stratégia fontosságú pozíciót foglal el a Mediterráneum és a Vörös tenger között.
A Kr.e.7.század folyamán nomád, kereskedő nabaténeusok telepedtek meg itt.
Az ország déli részén, hat karavánút találkozásánál húzódó rózsaszín és sárga homokkő sziklákba vésték Petra nevű fővárosukat, melynek neve görögül „követ” jelent.
A nabaténeus civilizáció ritka árucikkek (arábiai tömjén, indiai fűszerek, egyiptomi arany, kínai selyem, núbiai elefántcsont) piacát uralta, és gazdagodott a karavánutak megadóztatásaiból, mielőtt 106-ban Róma fennhatósága alá került.
A Kr.e.1. és 3. század közt épített Ed-Dier temploma impozáns méreteivel (42 méter magas, 45 méter széles) uralja a mintegy nyolcszáz petrai műemléket.
A nabaténeus civilizáció hanyatlása után keresztény hívők foglalták el, innen az Ed-Dier név is, ami kolostort jelent.
1985-óta a Világörökség listáján szereplő Petra néhány éve aggasztó problémákkal áll szemben: a talajvízben oldott ásványi sók a kapillárisokon keresztül elérték az építmények talapzatát, felszívódnak a kövekbe, és beomlasztják. Ugyanakkor a szél is hozzájárul a jelentős pusztításához.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.